Blitzkrieg 3

Czasy II wojny światowej wciąż rozpalają umysły wielu ludzi. Nic zatem dziwnego, że i twórcy gier komputerowych chętnie podejmują się realizacji pomysłów osadzonych w tamtych realiach. Doświadczeni gracze bez większego wysiłku są w stanie wymienić co najmniej kilkanaście tytułów, które będą reprezentowały różne gatunki gier. W kategorii gier strategicznych chyba jednak nikt nie będzie miał wątpliwości – najbardziej znaną grą strategiczną o II wojnie światowej jest seria Blitzkrieg, dziś mająca już trzecią pełnoprawną odsłonę i kilkanaście dodatków, pozwalających na wydłużenie czasu rozgrywki. Czym urzeka fanów gier strategicznych Blitzkrieg w swojej nowej odsłonie?

Po pierwsze – grafika. Zastosowany przez twórców gry pomysł z całą pewnością okazał się strzałem w dziesiątkę. Nowa odsłona tej gry strategicznej przynosi te same elementy, do jakich już przywykliśmy, po prostu zostały lepiej odwzorowane, ze znacznie większą dbałością o detal. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu gra pozostała tym, czym była od samego początku – wirtualnym odzwierciedleniem strategicznej gry planszowej, rozgrywanej za pomocą figurek i modeli.

Po drugie – sposób rozgrywki. Podobnie jak elementy graficzne, również rozgrywka w tej strategii czasu rzeczywistego ma swoje korzenie w grach planszowych. Stąd też próżno szukać w Blitzkrieg 3 całego zaplecza, związanego z pozyskiwaniem surowców, tworzeniem całej sieci wzajemnych zależności, jakie były znane z innych gier strategicznych. Ta seria od początku koncentruje się na walce, gracz musi sobie poradzić w trudnej sytuacji, niekiedy ataku a niekiedy obrony. Ma do swojej dyspozycji określoną liczbę żołnierzy i sprzętu, która nie rozwija się w miarę większych podbojów. Niektórzy być może uważają to za wadę, jednak wydaje się, że ogromna popularność tej znakomitej gry strategicznej leży właśnie we wspomnianych cechach, które czynią z niej bardzo zajmującą intelektualnie rozrywkę.

Poniżej Gameplay (recenzja) z gry. Wymagany podstawowy angielski:

Blitzkrieg 3 poszedł z duchem czasu i dziś, poza trybem dla pojedynczego gracza oferuje również bardzo rozbudowany tryb multiplayer, który jest jeszcze bardziej atrakcyjny ze względu na ogromną społeczność skupioną wokół gry. Właściwie jedyną wadą Blitzkrieg 3 jest fakt, że próżno jej szukać w sklepie w dziale gry PS4 czy też gry Xbox One. Warto jednak zauważyć, że osoby lubiące gry PC nie mają powodów do narzekania, ta gra wojenna jest dostępna na Windows, Linux i OS X, dzięki czemu niezależnie od tego jaki komputer posiadasz, możesz cieszyć się interesującą wielogodzinną rozgrywką.