Dla osób o mocnych nerwach

Wiedźmin to komputerowa gra fabularna, fantasy. Premiera tej gry odbyła się 26 października 2007 roku. Natomiast w roku 2012 ukazała się wersja na komputery. Akcja toczy się w świecie wiedźmina, inaczej uniwersum. Świat ten stworzył Andrzej Sapkowski.

Główny bohater tej gry, w którego wciela się gracz to Gerald z Rivii. Jest to jeden z wiedźminów, osoba posiadająca nadludzkie zdolności. Zajmuje się przede wszystkim zabijaniem potworów atakujących siedliska ludzi. Po pewnych wydarzeniach Sagi o wiedźminie Geralt, który został pozbawiony pamięci próbuje znów odnaleźć się w mrocznej rzeczywistości, która jest pozbawiona podziału na dobro oraz zło.

Podczas gry Geralt zmuszany jest do podejmowania licznych wyborów moralnych, które rzutują na dalsze losy bohaterów. Za projekt Wiedźmina komputerowego odpowiadali Jacek Brzeziński i Michał Madej. Budżet gry to około 19 milionów złotych, natomiast wydanie jej było ogromną akcją promocyjną.

Po ukazaniu się, gra zebrała pochwały ze strony krytyków za fabułę, system walki, oprawę audiowizualną. Wadami produkcji polskiego studia uznano nadmierną suksualizację kobiet i liczne błędy techniczne. Większość tych ostatnich poprawiła wydana we wrześniu 2008 roku Edycja Rozszerzona, która zawiera nowe przygody dla gracza.

wiedźmin

Jak ze sprzedażą?

Do czerwca roku 2011 sprzedano 2 miliony egzemplarzy tej gry, w tym samym roku powstał Wiedźmin 2, czyli Zabójcy królów. Zaś w roku 2015 ukazała się trzecia odsłona serii o tytule Wiedźmin 3, czyli Dziki Gon.

Walka

Gracz posiada miecz stalowy, którego używa do walki z ludźmi oraz potworami niemagicznymi. W trakcie gry nabywa również miecz srebrny, który służy do starcia z istotami magicznymi. W czasie walki z postaciami wrogimi gracz musi ustalić styl, jakim będzie się posługiwał. Miecz siny jest do starcia z przeciwnikami bardzo odpornymi. Szybki przeznaczony do walki ze zwinnymi postaciami. Natomiast grupowy służy do obrony przed grupą wrogów.

Walka polega na tym, że osoba grająca nakierowuje na nią kursor, następnie wciska lewy przycisk myszy, wtedy bohater wykonuje sekwencję ciosów. Następnie kursor zmienia kształt, a gracz wciska przycisk ponownie, po to, by jego postać zadała kolejny cios. Sekwencja ta zostaje przerwana w momencie, gdy gracz naciśnie przycisk w nieodpowiednim momencie.

W czasie walki każdy bohater traci punkty wytrzymałościowe, wpływa to na jego kondycję w przyszłych bataliach. Jest możliwość regenerowania wytrzymałości przez odpoczynek w gospodach, czy też obok ogniska. W miarę postępu w grze gracz zyskuje możliwość posługiwania się znakami magicznymi. Aard umożliwia pchnięcie wrogiej postaci. Quen wytwarza pole ochronne, które powstrzymuje ataki przeciwnika. Yrden natomiast zastawia pułapkę na potwory, Igni wywołuje ognisty atak, Axii przejmuje kontrolę nad przeciwnikiem.

Dla osób zainteresowanych tematem gry Wiedźmin zapraszamy w dwa, warte uwagi miejsca: na kanał Youtube CDP – właściwie twórców gry oraz na forum internetowe poświęcone grze Wiedźmin. Wszystkich miłośników gry zapraszamy do komentowania i wyrażania swojej opinii na jej temat.